- 1 bögre bulgur (búzatöret)
- 2 bögre víz
- ½ kg csirkemell
- ½ kg erdei gomba
- 2 dl zsírszegény tej
- zabpehely liszt
- 1 csokor kapor
- olíva olaj
- só
2010. szeptember 19.
Kapros gombás csirke bulgurral (RF, U2)
Zserbó (RF, U2)
- 30 dkg Re-Form liszt
- 15 dkg fruktóz
- 10 dkg light margarin (pl Delma)
- 2 dkg élesztő
- 1 kk sütőpor
- 1 csipet só
- 1 tojás
- 1 ek 12% tejföl
- 10 dkg diabetikus csokoládé
- kis víz
- 2 ek kakaópor
- 1 kk fruktóz
- 20 dkg darált dió
- 10 dkg fruktóz
- diétás sárgabarack lekvár
Re-Form tipp: Amikor megalkottam a receptet, még nem ismertem a nyírfacukrot. Fruktózzal fele-fele arányban használhatjuk azt is, csak akkor kicsit több kell belőle. Ha túl lágy a tészta, lehet rakni hozzá még lisztet.
2010. szeptember 18.
Re-Form lisztkeverék (szénhidrátszegény reform ételekhez)
Első próbálkozások:
- 5 dkg szójaliszt
- 25 dkg zabpehely liszt
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
- 5 dkg tönkönybúza liszt
- 5 dkg graham liszt
- 1 ek búzasikér
- 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt
- 10 dkg zabpehelyliszt
- 30 dkg szénhidrátszegény liszt (pl Norbi update liszt, Dia-Well Fitt lesz liszt, Dr Csábi Bettina liszt, DIABET-MIX teljes kiőrlésű zabkenyér liszt)
- 1 ek búzasikér
- 20 dkg volt a szénhidrátszegény liszt
- 15-15 dkg volt a zabpehely- és tk tönkölyliszt
- illetve úgy is nagyon jó lett, mikor csak 10 dkg tk tönkölylisztet raktam hozzá, a hiányzó 5 dkg-ot zabkorpával pótoltam
Az így készült élesztős Re-Form lángos is kiváló minőségű lett. Így kicsit spórolhatunk is, mert a szénhidrátszegény lisztek igen drágák. Update diéta követők ne féljenek, hogy nem 100% diétás lisztet használnak, hiszen maga Norbi is úgy nyilatkozott, hogy az Update pékségben forgalmazott péksütemények is kevert lisztet tartalmaznak, hiszen akkor olyan drágán kéne adniuk a termékeiket, hogy senki nem tudná megfizetni azokat. Kenyérsütésnél keverhetünk hozzá zab- vagy búzakorpát, kölest.
Azóta kipróbáltam egy másik változatot, amikor elkészítettem a Kinder Paradiso diétás változatát. Az új Re-form lisztet étkezési keményítővel kevertem és csodálatos lett a tésztája! Viszont kelt tészta sütésénél érdemes elhagyni a keményítőt, de pudingkészítésnél, mártásoknál, piskótáknál akár fele-fele arányban is keverhető.
piskótához: zabkorpát, Re-Form lisztkeveréket (keményítős keverékűt is), zabpehelylisztet
sűrítéshez, mártásokhoz, pudingokhoz: Re-Form lisztkeveréket (keményítős keverékűt is), zabpehelylisztet, étkezési keményítőt
nokedlihez, palacsintához: zabkorpát, Re-Form lisztkeveréket (keményítős keverékűt is), zabpehelylisztet
Mivel Pécsett élek, sajnos nehéz néha beszerezni a Norbi lisztet, hiszen városomban nincs Update Pékség. Így néha vettem Zero 6-ot. Személyes tapasztalatom, hogy a Norbi liszt jobbnak bizonyult, a Diawellestől fájt a hasam! A másik dolog, amit kiemelnék, Norbiékat tisztelem, csúnya támadásokat kapnak folyamatosan a konkurenciától, amit nem érdemelnek meg! Így én már biztosan nem fogok több Diawell terméket vásárolni.
Tápanyag tartalom 100 g-ban: Energia 1446KJ/346 kcal, Fehérje: 16,7g, Szénhidrát: 63,9g, Zsír: 1,9g, Élelmi rost: 2,7g
Szénhidrátok: A szervezet az "üzemanyagként" fel nem használt szénhidrátokat zsírrá alakítja, és azt a zsírszövetben raktározza.
A szénhidrátbevitel ellenőrzése mellett az alábbi javulásra számíthatunk:
Megnövekedett és stabilabb energiaszint, súlyvesztés
Hangulatingadozás csökkenése
Teltség- és puffadásérzet csökkenése
Gyomorégés csökkenése
Figyelem- és koncentrációképesség megnövekedése
Főleg a reggeli fejfájások csökkenése
A Dream-Food lisztkeverék teljesíti az alábbi kritériumokat:
- Csökkentett CH tartalom.
- Versenyképes ár/érték arány.
- Maximális élvezeti érték: a hagyományos alapanyagokból készült termékekkel megegyező ízű-és állagú termékek előállítása, forgalmazása az alapkritériumunk.
- Gastro- és lakossági kiszerelések.
- EU konform csomagolás.

Energia: 352 kcal
Fehérje: 23,8 g
Szénhidrát: 34,8 g
Zsír: 7,7 g
Élelmi rost: 24,5 g
Összetevők: búzafehérje, növényi rost, búzaliszt, növényi zsír, tömegnövelőszer: polidextróz, szójaliszt, stabilizátor: guargumi, xantan, étkezési sav: tejsav, enzimek, lisztkezelőszer: aszkorbinsav
Gyártja: m-GEL Hungary Kft. 1044 Budapest, Megyeri út 76
Forgalmazó: Update International Ltd.

Magas fehérjetartalom, magas rosttartalom és alacsony glikémiás index jellemzi.
Energia: 343 kcal / 1439 KJ
Fehérje: 29,5 g
Szénhidrát: 6,0 g!
Zsír: 14,4 g
Élelmi rost: 35,7 g
Érdekesség: m-GEL Hungary Kft a gyártó, mint az Update lisztnél.

Csökkentett szénhidrát-tartalmú lisztkeverék cukorbeteg diétában alkalmazható kenyerek és péksütemények előállítására.
Összetevők: teljes őrlésű zabliszt, vitális gluténliszt, búzaliszt (BL-55), rozsliszt (RL-90), stabilizátor (guar magliszt), párolt finom só, porított kovász, lisztjavítószer (aszkorbinsav).
100g tartalmaz:
Energia (KJ/Kcal): 1385/330
fehérje: 22,7g
szénhidrát: 57g
zsír: 0,8g
1 kg 1095 Ft a www.diabetikus.bolt.diab-pont.hu oldalon

Sokoldalúan felhasználható egészséges alapanyag a konyhában. Összetett cukor, úgynevezett poliszacharid, melyet a táplálékkal főként a gabonafélékből, burgonyából veszünk föl. A keményítő valójában nem más, mint számtalan egymás után álló szőlőcukor (glükóz) lánca, mely az emésztőenzimek hatására bomlik le egyes szőlőcukoregységekké. A keményítők közül az egyenes láncú amilóz lassabban bomlik le, ezért lassabban emeli a vércukrot, míg az elágazó láncú amilopektin gyorsabban képes emelni a vércukorszintet. Európában gyárilag főleg burgonyából, búzából, kukoricából és rizsből állítják elő. Leginkább a burgonyakeményítő a legelterjedtebb, gyártása egyszerűbb is. A búza-, kukorica- és rizskeményítő gyártása lényegesen különbözik a burgonya-keményítő gyártásától, mert ezek a nyersanyagok a keményítő mellett még protein (sikér) anyagokat nagyobb vagy kisebb mennyiségben tartalmaznak. A rizskeményítő gyártásánál csaknem kizárólag rizstörmeléket használnak.
Somlói galuska (RF, U2)
- 25 dkg Re-Form liszt
- ½ csomag sütőpor
- 2 tojás
- 2,5 dl zsírszegény natur joghurt
- 0,75 dl felolvasztott light margarin (pl Delma, 20 % zsírtartalmú)
- 10 dkg nyírfacukor / xilit
- 5 dkg darált dió
- 1 ek kakaópor
- 1 ek víz
Muffin formába megsütni, 4 db sima, 4 db diós, 4 db kakaós. 180 fokon 20-25 perc. 3 részre kell osztani a tésztát, egyikbe semmi, másikba 5 dkg dió, utolsóba 1 ek kakaó + 1 ek víz.
- 4 tojássárgája
- 2 ek Re-form liszt
- 1 vaníliarúd
- 2,5 dl zsírszegény tej
- 2,5 dl light tejszín (pl Milli)
- egy kis nyírfacukor / xilit
- 15 dkg darált dió
- 10 dkg mazsola
- rum
- 20 dkg diabetikus barack lekvár
Szirup:
- 7,5 dkg nyírfacukor / xilit
- 1 dl víz
- 0,5 dl rum
- 1 narancs reszelt héja
Ezt is főzni, míg felolvad a xilit.
- 20 dkg diabetikus étcsoki
- 2 dl víz
- kis nyírfacukor / xilit
- kis rum
Tálalás: galuskákat szaggatni belőle, rá diabetikus tejszínhab és csokiöntet.
Gyűjtsünk diót!

Szerencsére van diófa a kertünkben, de ha olyan helyen kirándulunk, ahol találkozunk dióval, több zacskóval is összegyűjtünk. Érdemes körülnézni a környezetünkben, hiszen igen drága termésről van szó és fagyasztóban sokáig eláll, jól jöhet a karácsonyi bejglihez, zserbóhoz. Nagyon finom még a zöld dióból készült likőr! Illetve a levelét is érdemes begyűjteni, szépít is, gyógyít is.
Bálint Gazda így ír róla a honlapján:
A diófa nálunk őshonos növény; a honfoglaló magyarság vándorlásai során már megismerkedett vele, és itt régi ismerősként találta, gyűjtögette és fogyasztotta termését. A diófák szinte összefüggő állományban a folyókat kísérő galériaerdőkben fordulnak elő; legismertebb eredeti termő-helyük Tiszacsécse és Milota környékén található, ahonnan jó fajtái is származnak.
A magyar ember hagyományosan szereti a diófát. Sokat ültettek belőle a legelők köré, az utak mellé, a szőlők közé és a kertekbe. Sajnos, a nagyüzemi táblák kialakítása során sok tízezer diófát kellett kivágni. Helyettük a kiskertekben szaporodott a diófák száma, és az érdeklődés különösen azóta fokozódott, amióta oltványcsemetéket is forgalomba hoznak.
A dió szüretét akkor kell elkezdeni, amikor a termés zöld burka felreped. Ilyenkor vékony bottal veregetjük az ágakat, hogy az érett diók lehulljanak. A fák ütögetése kíméletes legyen. Nem igaz az a hiedelem, hogy a diófa annál jobban terem jövőre, minél jobban megverik az idén!
Az oltott fák a 3-4. évtől, a magról keltek a 10-12. évtől kezdenek teremni. Egy egészséges, jól fejlett diófa 30-40 kg termést ad, és 80-100 évig él. A diófa ősszel lehullott lombját ne használjuk komposztálásra, mert benne a juglandin nevű vegyület van, ami a talaj mikroszervezeteinek életét akadályozza. A diólombot - a vadgesztenye lombjával együtt - égessük el, és csak a hamut szórjuk a komposztra. Ez a retardáns az oka valószínűleg annak is, hogy a diófák alatt a növények igen nehezen telepíthetők meg.
Felhasználása:
A levert diókat haladéktalanul össze kell gyűjteni és megtisztítani, mert a zöld héj fekete nedvet ereszt, és ez elcsúfítja a dió héját. Azokat a gyümölcsöket, amelyekről a burok nem akar leválni, nejlonzsákba rakjuk, és abban egy napig füllesztjük. Ezután a héj könnyen lebontható.
A diót száraz, szellős helyen, egy rétegben továbbszárítjuk, majd raktárban vagy padláson, zsákban, vászonzacskóban, esetleg kartondobozban tároljuk.
Egy kiló héjas dióból fél kiló belet fejthetünk. Ezt a háziasszony bejgli, diós tészta, különféle torták és sütemények készítésére használja fel. A cukrászok és az édesipari üzemek egyik nélkülözhetetlen anyaga a dióbél.
A dió zöld burkából dióolajnak nevezett hajkenőt és barnafapácot készítenek.A diólevél főzete bélhurut, magas vérnyomás ellen használatos. Bőrkiütések esetén diólevélből készítenek fürdőt.
Rántott hús paradicsom salátával (RF, U1)
- pulykamell
- só
- tojás
- zabpehely liszt
- zabkorpa
- 2-3 paradicsom
- 1 hagyma
- 1 ek lenmag olaj
- 2 ek balzsamecet
- 1 ek natur joghurt
- só